Drugi Wielki Weekend Miłośników Białego Szaleństwa 1 - 3 marca 2019

Drugi Wielki Weekend Miłośników Białego Szaleństwa zakończony.

W dniach 01-03 marca 2019 roku Region IPA Zakopane zorganizował II Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego IPA Region Zakopane.

Po ubiegłorocznych Pierwszych Mistrzostwach w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego Regionu IPA Zakopane zarząd naszego regionu podjął decyzję aby nasza impreza sportowo-rekreacyjna weszła na stałe do programu imprez organizowanych przez Sekcję Polską IPA. I tak na jesiennym posiedzeniu powołaliśmy komitet organizacyjny Drugich Mistrzostw w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego Regionu IPA Zakopane. Przewodniczącym komitetu został Edward Kwak a członkami Janusz Szymański, Jurek Domański, Robert Trychta, Grzegorz Skrzypek, Jurek Drabik, Jurek Kaszczuk, Darek Kostańczuk i Maciek Kwak. Rozpoczęliśmy intensywne przygotowania. Po raz kolejny, dzięki przychylności prezesów Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, uzgodniliśmy, że trasa slalomu giganta zostanie ustawiona na trasie FIS I właśnie w tym ośrodku. Rozpoczęliśmy dystrybucję informacji o mistrzostwach i już po kilku tygodniach okazało się, że zainteresowanie jest bardzo duże. Do uczestnictwa zgłosili się członkowie IPA z wielu regionów z całej Polski jak również ze Słowacji - z regionów IPA Poprad i Koszyce, a ponadto policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz sympatycy naszego stowarzyszenia. W związku z dużym zainteresowaniem na bazę mistrzostw wybraliśmy Ośrodek Wypoczynkowy Rewita w Kościelisku, który mógł pomieścić wszystkich chętnych, a poza tym dysponował salą, w której można było zorganizować Wielki Bal Narciarski na podsumowanie mistrzostw.

Patronatem Honorowym mistrzostwa objęli Wójt Gminy Bukowina Tatrzańskiej – Andrzej Pietrzyk, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem – inspektor Piotr Dziekanowski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopane płk. Wiesław Górski

W dniu 01 marca 2019 roku w godzinach popołudniowych rozpoczęły się przyjazdy uczestników zawodów do Ośrodka Rewita w Kościelisku. W Biurze Zawodów przyjeżdzającym zawodnikom i gościom wydaliśmy pakiety startowe oraz wylosowane numery. Wszyscy mieli okazję się spotkać, poznać i zacieśnić kontakty. Niektórzy ruszyli na okoliczne stoki przeprowadzić ostatni trening przed zawodami.  Zaproszenie na zawody przyjął prezydent Sekcji Polskiej IPA – Fryderyk Orepuk oraz prezes Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA – Aleksander Szymański.

Od rana w sobotę 2 marca 2019 roku rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do przeprowadzenia konkurencji sportowych. Zgodnie z regulaminem zawody odbywały się w konkurencji slalomu giganta. Zaplanowaliśmy dwa przejazdy. Zawodników podzieliliśmy na kategorie: narty – mężczyźni, narty – kobiety oraz snowboard. Do końcowej klasyfikacji liczyła się suma czasów dwóch przejazdów. Organizacją techniczną slalomu zajął się - zaprzyjaźniony z naszym regionem – Tatrzański Związek Narciarski. Obsługę medyczną zawodów zapewniło Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Niebawem na trasie pojawił się Harnaś z ciupagą. Piękną gwarą góralską przywitał licznie zebranych zawodników. Potem, jako pierwszy wystartował na trasę. Następnie już rozpoczęła się nasza rywalizacja sportowa. W międzyczasie w Karczmie Widokowej na Kotelnicy Białczańskiej funkcjonowała specjalnie dla nas przygotowana strefa gastronomiczna, gdzie można było spróbować regionalnych specjałów. Po zawodach można było korzystać z uroków najlepszego chyba w Polsce ośrodka narciarskiego.

W godzinach wieczornych w Ośrodku Wypoczynkowym Kościelisko rozpoczął się Wielki Bal Narciarski. Po uroczystej kolacji przystąpiliśmy do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Nagrody wręczał prezydent Sekcji Polskiej IPA – Fryderyk Orepuk, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem – insp. Piotr Dziekanowski Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopane płk. Wiesław Górski oraz przedstawiciele sponsorów. Prezes MGW – Aleksander Szymański ufundował puchary dla najlepszego narciarza i snowboardzisty – członka Małopolskie Grupy Wojewódzkiej. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 1 do 3 otrzymali pamiątkowe puchary oraz cenne nagrody rzeczowe i upominki. W poszczególnych kategoriach pierwsze 3 miejsca zajęli:

Kategoria kobiety - narty

 1. Dawiec Małgorzata – KP Grybów
 2. Miszczak Małgorzata – IPA Kraków
 3. Pilipiuk Katarzyna – IPA Warszawa

 

Kategoria mężczyźni - narty

 1. Skrzypek Michał – IPA Zakopane
 2. Martyna Oliwier – IPA Nowy Sącz
 3. Burdyl Paweł – IPA Wadowice

 

Kategoria snowbord

 1. Anyszek Daniel – IPA Zakopane
 2. Chojecki Dariusz – IPA Warszawa
 3. Łukaszczyk Marcin – IPA Zakopane

 

Michał Skrzypek został zwycięzcą kategorii ''open'', za co powinien otrzymać główną nagrodę  - voucher na weekendowy pobyt z osobą towarzyszącą w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem. Michał okazał się jednak być bardzo osobą bardzo honorową i gościnną, i zrzekł się głównej nagrody (wszak od Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa mieszka zaledwie kilkaset metrów). Nagrodę główną otrzymał więc drugi w kategorii „open” – Oliwier Martyna.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna wieczoru. Najpierw wspaniały koncert dali koleżanki i koledzy z IPA Wrocław (którzy na co dzień pełnią służbę w Orkiestrze Policyjnej KWP we Wrocławiu), potem była zabawa ze zbójnikami, a na koniec dyskoteka z DJ-em, która trwała do białego rana.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i partnerom, bez których ta impreza nie odbyłaby się tj:

 

 • Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska
 • Nosalowy Dwór Resort & Spa
 • Grupa Kęty S.A.
 • Schronisko Smaków Magdy Gessler
 • RH Sport – Roman Haładyna
 • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
 • Tatrzański Związek Narciarski
 • Społem Zakopane
 • Balser
 • AMW Rewita
 • Domapol
 • Podhalański Bank Spółdzielczy w Zakopanem
 • Tatrzański Bank Spółdzielczy w Bukowinie Tatrzańskiej
 • Konieczny Art.
 • Aqua Park Zakopane
 • Stacja Narciarska Małe Ciche
 • Wyciąg Narciarski UFO
 • Pan Jarosław Dąbrowski
 • Fotografia Policyjna – Łukasz Budz

 

Zapraszamy wszystkich na nasz funpage na Facebooku oraz na naszą stronę internetową:

 

www.ipa-seirpzakopane.pl/

https://www.facebook.com/IPA-Zakopane

 

Zarząd Regionu IPA w Zakopanem dziękuje wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w zawodach, za sportową rywalizację w duchu „fair play”, a uczestnikom imprezy za to, że mogliśmy ich gościć pod Tatrami.

 

 

 

Tekst

Roman Wieczorek

Maciej Kwak