V Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie

   Udało się!  V Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego IPA Region Zakopane są już za nami. W dniach 15 -17 marca 2024 r. po raz piąty zjechali się w Tatry miłośnicy nart i snowboardu wraz ze swoimi kibicami, aby rywalizować w zawodach. Patronat nad zawodami objęli Wójt Gniny Bukowina Tatrzańska, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem.
   Ostanie dni były wyjątkowo emocjonujące dla organizatorów zawodów, bo zima w tym sezonie wyraźnie odpuściła zdecydowanie za wcześnie i wszyscy mieli duże wątpliwości, czy uda nam się przeprowadzić zawody. Dzięki pracy obsługi Ośrodka Narciarskiego „Kotelnica Białczańska” śnieg na trasie był w doskonałym stanie.
   Jak dotychczas w rywalizacji na śniegu mogli wziąć udział członkowie IPA, ich rodziny funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej oraz zaproszeni goście. Oprócz uczestników z wielu regionów IPA w Polsce tradycyjnie dużą grupą stawili się zawodnicy ze Słowacji – regiony z Bratysławy, Koszyc, Popradu i Trenczyna.
   Wszyscy zakwaterowani byli w Ośrodku Wypoczynkowym „Limba” w Poroninie Kośnych Hamrach, gospodarze którego są dla nas niezwykle życzliwi. Niektórzy biorący udział w zawodach przyjechali już dzień wcześniej, aby podszlifować formę na zawody. Wszyscy uczestnicy podczas rejestracji w biurze zawodów otrzymywali pakiety startowe, które zawierały oficjalny znaczek zawodów zaprojektowany i wykonany przez naszego kolegę z regionu Janusza Koniecznego (Konieczny-Art). Wieczorem, kto tylko mógł zjawił się w sali kominkowej na integracji, która przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych.
    W sobotę, już od godziny 8.00, przy dolnej stacji wyciągu zorganizowane zostało ruchome biuro zawodów dla tych, którzy nie nocowali w „Limbie”, a musieli pobrać pakiety z numerami startowymi.
   Zawody przeprowadziliśmy na trasie FIS2 Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, która przez całe zawody była tylko do naszej dyspozycji. Pomimo panujących warunków atmosferycznych i dodatniej temperatury śnieg był twardy i szybki, co pozwoliło na przeprowadzenie dwóch przejazdów we wszystkich konkurencjach. Wszyscy byli mile zaskoczeni stanem trasy, bo dookoła nie brakowało zupełnie bezśnieżnych obszarów. Ustawienie bramek na trasie, pomiar czasów, opracowanie wyników i techniczne zabezpieczenie zawodów zapewnili pracownicy Tatrzańskiego Związku Narciarskiego.
   Pogoda nie dopisywał nam w tym roku zbyt szczególnie. Zawody rozpoczęły się już o godzinie 10.00, aby uciec przez zapowiadanym w prognozach deszczem. Pierwsi wystartowali snowboardziści, później kobiety, po nich mężczyźni w kategorii „Masters” – wiek powyżej 50 lat, a na końcu narciarze mężczyźni. Pod koniec pierwszego przejazdu mężczyzn zaczął dość mocno padać deszcz, ale udało się bez większych problemów doprowadzić przejazd do końca. Przerwę pomiędzy pierwszym, a drugim przejazdem mogliśmy spędzić pod dachem „Karczmy Widokowej pod Tarasem”, gdzie mogliśmy się posilić i coś napić, a którą mieliśmy do wyłącznej dyspozycji. Przygotowane przekąski były smaczne, co było widać po znikających z tac porcjach. Po półgodzinnej przerwie wróciliśmy do rywalizacji na stoku, a deszcz zaczął zanikać i drugi przejazd odbył się już bez zakłóceń z jego strony. Na koniec zawodów zaczęło nawet nieśmiało przebijać się przez chmury słońce.
Po zawodach wszyscy uczestnicy mogli korzystać z tras narciarskich i nacieszyć się jazdą na nartach, czy desce.
   Wieczorem, o godzinie 19.00 zebraliśmy się w szałasie OW „Limba” na uroczystym ogłoszeniu wyników sportowej rywalizacji i wręczeniu nagród zwycięzcom. Po zjedzeniu obiadu rozpoczęła się dekoracja najlepszych zawodników. Nagrody wręczali: Janusz Kołder członek Prezydium Zarządu SP IPA reprezentujący Prezydenta SP IPA, Aleksander Szymański Prezes Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA, nadkom. Wojciech Kierzyk Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem oraz inni zaproszeni goście. Wszyscy zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1-3 otrzymali puchary i upominki rzeczowe w postaci drobnego sprzętu i wyposażenia sportowego. Dodatkowy upominek ufundowany przez restaurację „Schronisko Bukowina” wręczał jaj właściciel Łukasz Zadylak. Spośród tych, którzy zgłosili się do zawodów rozlosowaliśmy 18 voucherów na całodzienny karnet narciarski w Ośrodku Narciarskim „Kotelnica Białczańska” w przyszłym sezonie zimowym.
Wyniki zawodów:
- snowboard:
 1. Daniel Anyszek – Region Zakopane
 2. Dominik Karkoszka – Straż Graniczna zakopane
 3. Marcin Łukaszczyk – Region Zakopane
- narty kobiety:
 1. Anna Martyna – Region Nowy Sącz
 2. Małgorzata Libera – Region Nowy Sącz
 3. Katarzyna Pilipiuk – Komisariat Rzeczny KSP
- narty mężczyźni MASTERS:
 1. Lesław Więcek – Region Nowy Scz
 2. Grzegorz Skrzypek – Region Zakopane
 3. Jozef Spircak – Region Poprad (Słowacja)
- narty mężczyźni:
 1. Oliwier Martyna – Region Nowy Sącz
 2. Paweł Cudek – Region Tarnów
 3. Marcin Malinowski – Region Kielce
Oliwier Martyna otrzymał także główną nagrodę dla najlepszego zawodnika, członka IPA, który uzyskał najlepszy łączny czas zawodów we wszystkich kategoriach - voucher na weekendowy pobyt VIP z osobą towarzyszącą w Hotelu Nosalowy Park w Zakopanem.

   Reprezentujący Prezydenta SP IPA Janusz Kołder wręczył wspólnie z Aleksandrem Szymańskim Prezesem MGW brązowe medale za wyróżniająca się działalność statutową dwóm członkom IPA Region Zakopane.
Prezes MGW Aleksander Szymański wręczył pamiątkowe statuetki najlepszym zawodnikom, mężczyźnie i kobiecie, członkom IPA – Oliwierowi Martynie i Małgorzacie Liberze, oboje z Regionu Nowy Sącz. Wręczył też podziękowanie kol. Edwardowi Kwakowi – Przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego Zawodów i byłemu Przewodniczącemu Regionu Zakopane za dotychczasowy wkład pracy dla IPA i organizację zawodów.
Otrzymaliśmy wiele podziękowań za organizacje zawodów od uczestników zawodów, a od Regionu Siedlce w tym roku otrzymaliśmy pamiątkową deskę snowboardową, która zawiśnie na ścianie obok nart, które dostaliśmy w roku ubiegłym.
5 osób otrzymało pamiątkowe medale 73 Międzynarodowego Zlotu Gwiaździstego Policji w 100 Rocznicę Powstania Interpolu nadane przez Region Mazowsze Mundurowego Klubu Motorowego, a które wręczył członek zasłużony dla SP IPA Jarosław Dąbrowski.

   Po oficjalnej części rozpoczęła się długo wyczekiwana zabawa, którą prowadził DJ-Rafał, a trwała do białego rana, bo ostatni jej uczestnicy wychodzili o brzasku.

   Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji i przeprowadzeniu naszych zawodów, bo bez tego wsparcia całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się, a są to:
Halina i Piotr Rzadkosz, Ośrodek Wypoczynkowy „Limba” – gospodarze,
Stacja Narciarska „Kotelnica” Białka Tatrzańska - gospodarz zawodów sportowych
Nosalowy Park Hotel & SPA Zakopane - sponsor nagrody głównej
Grupa Kęty S.A.
Schronisko Bukowina – Łukasz Zadylak
Gmina Bukowina Tatrzańska
Bank Spółdzielczy Ziem Górskich „Karpatia”
Villa „Vita” Zakopane, Krupówki 2 - Grzegorz Majcher
Restauracja „U Śliwy” – Chochołów
Willa „Adamo” Zakopane, ul. Bilinówka 6, Zakopane
„Konieczny Art”
Społem Zakopane sp. z o.o.
Stacja Narciarska „Małe Ciche”
Termy Zakopiańskie
Tatrzański Związek Narciarski
Firma „Balser” - Joanna i Marian Górz
Firma „Domapol” – Krystyna i Jerzy Domańscy
Firma „LARIX”
DJ Rafał
Szczególne podziękowania składamy Pani Marysi, która otoczyła nas szczególną opieką w OW „Limba”

Zapraszamy wszystkich na nasz funpage na Facebooku oraz na naszą stronę internetową:

Komitet organizacyjny w składzie: Edward Kwak, Jan Szymański, Grzesiek Skrzypek, Darek Kostańczuk Jurek Drabik, Jurek Domański, Robert Trychta - dziękuje wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w zawodach, za sportową rywalizację w duchu „fair play”, a wszystkim uczestnikom imprezy za to, że mogliśmy ich gościć pod Tatrami w niezwykle przyjaznej i radosnej atmosferze.

Galeria